About School of the Air

School of the Air (SOTA) caters for reception to year 7 geographically remote students. We are located in Port Augusta South Australia.

A dynamic and innovative teaching and learning program is provided, along with support for families and supervisors. We work together to build a sense of community and enable students to achieve their best.

The Rowan Ramsey School Community Award is awarded to a staff member, parent or community member who has "gone the extra mile" dedicating and volunteering their time and skills for our school.

The past recipients of this award are:

2017 – Trish Ellin

2016 – Colleen Manning

2015 – Jill Greenfield

2014 – Lisa Slade

2013 – Garry and Jeanette Coombes

2012 – Lynda Elies

2011 – Megan Giles

2010 – Bronwyn Palmer

2009 – Sue Trewartha

2008 – Lisa Hunt

The Scholarship is an annual award presented to a student who is studying with the Open Access College and who lives in the rural, northern districts of South Australia.

Mrs Irene Kenworthy of Kenwyn, Clare, died in 1973 and left a perpetual award to recognize the Year 7 student from the rural northern districts who shows the greatest academic skills and promise.

The past recipients of this scholarship are:

2017 – Fergus Pope, APY

2016 – Joshua Hilder, Willippa Station

2015 – Evie Tenney, Cowell

2014 – Toshi Ames, Fregon

2013 – Anna Greenfield, Billakalina Station

2012 – Cassie Sims, Anna Creek Station

2011 – Rhian Miller, Bulgunia Station

2010 – Eliza Palmer, Mt Victor Station

2009 – Ellie Stevens, Broughton Vale

2008 – Maddie Stevens, Broughton Vale

2007 – Michelle Henery-Alpana

2006 – Sam Rieck and Frank Watkins

2005 – Emily Sims, William Creek

2004 – Sophie Bayley, Mobella Station

2003 – Andrew Morris, Yardea Station

2002 – Alexis Wilson

2001 – Jamie Leigh Oldfield

2000 – Matthew Barry

1999 – No records

1998 – Cristina Warwick, Holowiliena

1997 – Johanna Manning, Mahanewo Station

1996 – James Barry, Hiltaba Station

1995 – Anita McEntee, Erudina Station

1994 – Anne Fry, Kia Ora Station

1993 – Frances Warwick, Holowiliena

1992 – Alice Macintosh, Gum Creek

1991 – Ryan O’Connell, Mabel Creek

1990 – No records

1989 – Maryann Clarke, Wertaloona

1989 – Belinda Rowe, Mt Elm Station

1988 – No award presented

1987 – Leisa Breeding, Braemar

1986 – Emma Reynolds, Umberatana

1985 – Suzie Daley, Moomba

1984 – Darren Rumbelow, South Gap

1983 – Julie Sandland, Four Brothers

1982 – Bruce Materne, Wilgena

1981 – Patricia Hyde, Quinyambie

1980 – Ned Gloster, Plumbago


Last updated: 24 August 2018